Pompy ciepła
Jak działa pompa ciepła?
Zasada działania pompy ciepła opiera się na technologii dobrze znanego urządzenia jakim jest lodówka. Proces polega na wykorzystywaniu ciepła z otoczenia. Pompa wymaga tylko niewielkiej ilości energii elektrycznej do napędu funkcji obiegowych. W zależności od tego, czy jest to energia z powietrza, gruntu, czy wody, zasada działania nieco się od siebie różni. Kiedy na dworze robi się chłodno, z czasem nieuniknione jest ochłodzenie również pomieszczeń wewnętrznych. Pompa ciepła przenosi ciepło w odwrotnym kierunku, dzięki czemu ogrzewa wychłodzone pomieszczenia. Pompy ciepła typu powietrze – woda można podłączyć do istniejącej instalacji grzewczej. Odbiornikami są np. kaloryfery, lub instalacja podłogowa. Przy pompie ciepła najbardziej efektywne jest użycie niskotemperaturowych odbiorników jak ogrzewanie podłogowe czy ścienne.
Technologia dla środowiska
Ponieważ pompy ciepła nie spalają paliwa, nie powodują również emisji zanieczyszczeń do środowiska. Połączenie systemu wraz z fotowoltaiką to najczystszy sposób na ogrzanie domu i przygotowanie ciepłej wody. Chroń środowisko i dbaj o planetę dla siebie i przyszłych pokoleń.
Mniejsze zużycie energii
Za sprawą pompy ciepła obniżysz swoje wydatki na energię do minimum. Nawet 80% energii cieplnej pozyskasz bezpośrednio z powietrza, reszta może być również darmowa i pochodzić ze słońca. To oszczędność i niezależność od podwyżek cen prądu na długie lata.
Technologia dla przyszłości
Wymogi energetyczne dla wszystkich budynków stale rosną, aby osiągnąć wyznaczone cele klimatyczne. Dzięki nowoczesnej pompie ciepła nie tylko spełnisz obecne wymogi, ale także będziesz przygotowany na przyszłość.
Dbaj o otoczenie
Wydobycie paliw kopalnych wiąże się z poważnymi konsekwencjami eksploatacji zasobów naturalnych. Pompy ciepła powietrze-woda czerpią energię wprost z powietrza, nie szkodząc przy tym otoczeniu.
⸻Idealne połączenie
Pompa ciepła i fotowoltaika
Pompy ciepła podobnie jak instalacje fotowoltaiczne to rozwiązania bardzo przyjazne środowisku. Jak wiemy, pompa ciepła potrzebuje energii głównie zimą – w okresie zimowym uzyski z fotowoltaiki nie spadają do zera. Panele fotowoltaiczne pracują także przy niskich temperaturach. Potrafią odbierać rozproszone promienie słoneczne obecne podczas zachmurzenia. Inwestycja w taki duet pozwoli znacznie obniżyć koszty ogrzewania oraz pozyskania energii elektrycznej, lub nawet całkiem je wyeliminować.
Dlaczego inwestując w pompę ciepła warto zainwestować też w fotowoltaikę?
- Sam wytwarzasz prąd i ciepło.
- Inwestycja szybciej Ci się zwróci.
- Odczujesz wygodę w użytkowaniu źródła ciepła
- Będziesz niezależny od podwyżek cen prądu, gazu, ropy i innych surowców.
- Zadbasz o środowisko, bo instalacja fotowoltaiczna i pompa ciepła wykorzystują energię słoneczną.
Jak dobrać odpowiednią moc pompy ciepła?
Właściwy dobór mocy pompy ciepła pozwala nie tylko na pokrycie zapotrzebowania cieplnego naszego domu, ale też na oszczędne zastosowanie tego źródła ciepła we wnętrzu. Jednakże źle dopasowana pod kątem mocy może nas narazić na wyższe rachunki za prąd niż się spodziewaliśmy.
O wielkości naszej pompy ciepła decydują następujące czynniki:
zapotrzebowanie cieplne budynku
powierzchnia domu
liczba domowników
charakterystyka temperaturowa okolicy
zapotrzebowanie cieplne budynku
Dobór mocy pompy ciepła – przykładowe obliczenia:
Dobieramy moc pompy ciepła do budynku o następujących parametrach: – powierzchnia domu – w tym przypadku 120 m² – zapotrzebowanie cieplne budynku – 40 W/m² – ocieplenie wełną mineralną o grubości 15 cm – źródło ciepła – wodne ogrzewanie podłogowe o temp. nominalnej 35 °C – liczba domowników – 4 osoby.
Wstępnie możemy obliczyć moc grzewczą (Pg) naszej pompy ciepła. Powierzchnię domu (120 m²) mnożymy przez wskaźnik zapotrzebowania mocy (40W/m²).
120 x 40= 4800 W= 4,8 KW.
Do tego należy doliczyć jeszcze zapotrzebowanie na moc grzewczą, potrzebną do podgrzania C.W.U. W domu mieszkają 4 osoby. Zatem 250 W x 4 = 1 KW energii cieplnej, potrzebnej na zaopatrzenie mieszkańców w ciepłą wodę użytkową.
Dodając moc grzewczą 4,8 KW + 1 KW mocy grzewczej C.W.U., otrzymujemy 5,8 KW, czyli całkowitą moc potrzebną na zaopatrzenie w energię cieplną naszego domu. W tym wypadku idealnym rozwiązaniem będzie pompa ciepłą o mocy co najmniej 6 KW.