Energia słoneczna

Inwestycja w odnawialność

Inwestycja w energię słoneczną to długoterminowa gwarancja dostarczania dodatkowego źródła zasilania dla Twojego obiektu, a także wysoka oszczędność i całkowita niezależność od podwyżek cen prądu przez co najmniej 30 lat. Fotowoltaika to system,  który nie wymaga obsługi, nie posiada on części ruchomych – Twój obiekt z fotowoltaiką staje się oszczędny i  jeszcze bardziej atrakcyjny na rynku nieruchomości.

Odnawialne zasoby energetyczne, jak energia słoneczna, to czysty, ekologiczny i dostępny praktycznie wszędzie sposób na zapewnienie sobie ciepła i prądu; elementów niezbędnych do codziennego funkcjonowania. Jedyne koszty związane z przejściem na energię odnawialną to początkowa inwestycja w system fotowoltaiczny – w końcu światło słoneczne jest bezpłatne. Już od pierwszego dnia użytkowania paneli fotowoltaicznych widoczna jest znaczna oszczędność w kontekście zużycia zasobów.

Zanim zdecydujesz, który system paneli słonecznych jest dla Ciebie najlepszą opcją, musisz wiedzieć, czy zależy Ci na całkowitej niezależności od sieci i chciałbyś magazynować energię w bateriach, czy też wolisz wspomagać się systemem solarnym oraz pompami ciepła, wciąż zachowując podłączenie do zewnętrznego dostawcy energii.

Opcje instalacji paneli fotowoltaicznych

1

Fotowoltaika

Nazwa net-metering pochodzi od angielskiego wyrażenia oznaczającego opomiarowanie netto. W przypadku lokalnego konsumenta, który jest jednocześnie producentem energii elektrycznej czyli tzw. prosumentem, net metering określa rozliczanie się z dostawcą energii elektrycznej z różnicy energii pobranej i oddanej do sieci.

System net meteringu polega na tym, że osoba, która posiada system fotowoltaiczny, będzie mogła w cyklu rocznym rozliczyć nadwyżkę energii wprowadzonej do sieci z energią pobieraną z sieci. Właściciele mikroinstalacji o mocy do 10 kW za 1 kWh “zielonej energii” oddanej do sieci będą mogli odebrać z niej 0,8 kilowatogodziny (80% zmagazynowanej energii) za darmo!

Mówiąc obrazowo, jeśli instalacja fotowoltaiczna wyprodukuje więcej prądu niż jesteś w stanie zużyć, to nadwyżka energii zostanie zmagazynowana w sieci i będziesz mógł z niej skorzystać w mniej słoneczne dni, gdy produkcja prądu będzie zbyt mała by zaspokoić bieżące zużycie w domu.

2

Fotowoltaika + magazyny energii

Net-billing to rozliczanie kosztowe opierające się o wartość energii zakupionej i oddanej. Mówiąc prościej, prosumenci sprzedają nadwyżki energii wprowadzonej do sieci po określonej cenie, a za energię pobraną muszą płacić jak inni odbiorcy.

W tym systemie możesz wybrać firmę, do której sprzedajesz swoją energię w różnych kwotach. W tym pomoże Ci nasz doradca – wskaże firmę, w której rozliczysz energię po najbardziej preferencyjnych stawkach. Zużywasz energię na własne potrzeby, a nadprodukcja idzie do tzw. “skarbonki energetycznej”, z której później odbierasz pieniądze, gdy energii potrzebujesz. Uznaje się, że magazyny energii dają jeszcze większą elastyczność w dysponowaniu zasobami fotowoltaiki, gdyż pozwalają na wykorzystanie energii słonecznej nawet w 90%. Oznacza to niezależność od dystrybutora prądu, co z kolei umożliwia posiadanie energii również kiedy zabraknie jej w sieci dystrybutora.
Idealne połączenie

Jak działa magazyn energii?

  1. Prąd produkowany przez mikroinstalację trafia do inwertera w domu.
  2. Stąd, w pierwszej kolejności będzie zasilał aktywne urządzenia.
  3. Nadwyżki niewykorzystanej na bieżąco energii, trafią do magazynu – po zachodzie słońca i kiedy bieżąca produkcja będzie niższa niż zużycie, odbierzesz energię w pierwszej kolejności z magazynu.
  4. Z sieci odbierzesz też pozostała nadwyżkę energii, jeśli skończy się energia w Twoim magazynie.

Zainwestowanie w magazyn energii idealnie łączy się z system paneli fotowoltaicznych. Sprawdza się to szczególnie w przypadku, kiedy właściciele domów i firm chcą być niezależni od swojego dostawcy energii elektrycznej. Takie rozwiązanie umożliwia utrzymanie zasilania również w nocy. Rozmiar magazynu baterii słonecznych zależy od unikalnych potrzeb energetycznych. Trzeba wziąć tu pod uwagę takie czynniki jak ilość energii elektrycznej zużywanej w domu oraz zapotrzebowanie energetyczne dla posiadanych urządzeń.

Monitorowanie
System monitorowania energii słonecznej

System monitorowania energii słonecznej jest doskonałym narzędziem do maksymalizacji wydajności systemu fotowoltaicznego i zapewnienia sprawnego działania paneli. Wszystkie informacje dostarczane są w czasie rzeczywistym. To oprogramowanie pomaga śledzić zużycie energii i określa, co może wymagać aktualizacji lub dostosowania, aby jeszcze bardziej obniżyć miesięczne rachunki za prąd. Dokładnie pokazywane są wartości związane z generowaniem energii przez system, jak również bieżące zużycie.

 
Jakie informacje dostarcza monitorowanie?