Energia słoneczna
Inwestycja w odnawialność
Inwestycja w energię słoneczną to długoterminowa gwarancja dostarczania dodatkowego źródła zasilania dla Twojego obiektu, a także wysoka oszczędność i całkowita niezależność od podwyżek cen prądu przez co najmniej 30 lat. Fotowoltaika to system, który nie wymaga obsługi, nie posiada on części ruchomych – Twój obiekt z fotowoltaiką staje się oszczędny i jeszcze bardziej atrakcyjny na rynku nieruchomości.
Odnawialne zasoby energetyczne, jak energia słoneczna, to czysty, ekologiczny i dostępny praktycznie wszędzie sposób na zapewnienie sobie ciepła i prądu; elementów niezbędnych do codziennego funkcjonowania. Jedyne koszty związane z przejściem na energię odnawialną to początkowa inwestycja w system fotowoltaiczny – w końcu światło słoneczne jest bezpłatne. Już od pierwszego dnia użytkowania paneli fotowoltaicznych widoczna jest znaczna oszczędność w kontekście zużycia zasobów.
Zanim zdecydujesz, który system paneli słonecznych jest dla Ciebie najlepszą opcją, musisz wiedzieć, czy zależy Ci na całkowitej niezależności od sieci i chciałbyś magazynować energię w bateriach, czy też wolisz wspomagać się systemem solarnym oraz pompami ciepła, wciąż zachowując podłączenie do zewnętrznego dostawcy energii.
Opcje instalacji paneli fotowoltaicznych
1
Fotowoltaika
Nazwa net-metering pochodzi od angielskiego wyrażenia oznaczającego opomiarowanie netto. W przypadku lokalnego konsumenta, który jest jednocześnie producentem energii elektrycznej czyli tzw. prosumentem, net metering określa rozliczanie się z dostawcą energii elektrycznej z różnicy energii pobranej i oddanej do sieci.
System net meteringu polega na tym, że osoba, która posiada system fotowoltaiczny, będzie mogła w cyklu rocznym rozliczyć nadwyżkę energii wprowadzonej do sieci z energią pobieraną z sieci. Właściciele mikroinstalacji o mocy do 10 kW za 1 kWh “zielonej energii” oddanej do sieci będą mogli odebrać z niej 0,8 kilowatogodziny (80% zmagazynowanej energii) za darmo!
Mówiąc obrazowo, jeśli instalacja fotowoltaiczna wyprodukuje więcej prądu niż jesteś w stanie zużyć, to nadwyżka energii zostanie zmagazynowana w sieci i będziesz mógł z niej skorzystać w mniej słoneczne dni, gdy produkcja prądu będzie zbyt mała by zaspokoić bieżące zużycie w domu.
2
Fotowoltaika + magazyny energii
Net-billing to rozliczanie kosztowe opierające się o wartość energii zakupionej i oddanej. Mówiąc prościej, prosumenci sprzedają nadwyżki energii wprowadzonej do sieci po określonej cenie, a za energię pobraną muszą płacić jak inni odbiorcy.
⸻Idealne połączenie
Jak działa magazyn energii?
- Prąd produkowany przez mikroinstalację trafia do inwertera w domu.
- Stąd, w pierwszej kolejności będzie zasilał aktywne urządzenia.
- Nadwyżki niewykorzystanej na bieżąco energii, trafią do magazynu – po zachodzie słońca i kiedy bieżąca produkcja będzie niższa niż zużycie, odbierzesz energię w pierwszej kolejności z magazynu.
- Z sieci odbierzesz też pozostała nadwyżkę energii, jeśli skończy się energia w Twoim magazynie.
Zainwestowanie w magazyn energii idealnie łączy się z system paneli fotowoltaicznych. Sprawdza się to szczególnie w przypadku, kiedy właściciele domów i firm chcą być niezależni od swojego dostawcy energii elektrycznej. Takie rozwiązanie umożliwia utrzymanie zasilania również w nocy. Rozmiar magazynu baterii słonecznych zależy od unikalnych potrzeb energetycznych. Trzeba wziąć tu pod uwagę takie czynniki jak ilość energii elektrycznej zużywanej w domu oraz zapotrzebowanie energetyczne dla posiadanych urządzeń.
⸻Monitorowanie
System monitorowania energii słonecznej
System monitorowania energii słonecznej jest doskonałym narzędziem do maksymalizacji wydajności systemu fotowoltaicznego i zapewnienia sprawnego działania paneli. Wszystkie informacje dostarczane są w czasie rzeczywistym. To oprogramowanie pomaga śledzić zużycie energii i określa, co może wymagać aktualizacji lub dostosowania, aby jeszcze bardziej obniżyć miesięczne rachunki za prąd. Dokładnie pokazywane są wartości związane z generowaniem energii przez system, jak również bieżące zużycie.
Jakie informacje dostarcza monitorowanie?
- dokładna ilość wyprodukowanej energii,
- ilość wygenerowanych kilowatogodzin prądu,
- uzyskane oszczędności,
- dokładne zużycie energii,
- poziom baterii,
- ostrzeżenie o błędach i wskazówki szybkich napraw
- program jest kompatybilny z systemami Android i IOS.