Zgodnie z obowiązującymi przepisami, systemy fotowoltaiczne w firmach są klasyfikowane według ich mocy na następujące kategorie:
Mikroinstalacje Odnawialnych ŹródeÅ‚ Energii (OZE) o mocy poniżej 150 kWp – przeznaczone dla mniejszych przedsiÄ™biorstw.
MaÅ‚e instalacje OZE o mocy od 150 kWp do 1 MWp – polecane dla obiektów hotelowych, sanatoryjnych oraz innych podobnych miejsc.
Instalacje OZE o mocy powyżej 1 MWp – dedykowane dla zakÅ‚adów produkcyjnych i przemysÅ‚owych.
Możliwości rozmieszczenia systemów fotowoltaicznych obejmują montaż na dachu budynku lub na terenie przyległym do firmy. Warto również zaznaczyć, że istnieją zaawansowane rozwiązania, które integrują panele fotowoltaiczne z architekturą budynku, takie jak instalacje umieszczone na elewacji. Niemniej jednak, pierwszą opcją, którą warto rozważyć, jest montaż na dachu. Jest to rozwiązanie ekonomiczne, wydajne i nie zajmuje dodatkowej przestrzeni.
W wielu firmach opłaty za prąd stanowią istotny element kosztów operacyjnych. W niektórych branżach, udział tych opłat w budżecie przedsiębiorstwa może sięgać nawet 50% lub nawet 70% wszystkich wydatków związanych z prowadzeniem działalności. W tym kontekście, oczywistym staje się, że zainwestowanie w fotowoltaikę jest praktycznie zawsze opłacalne, bez względu na skalę firmy – czy to jest to niewielkie biuro, czy też ogromny zakład przemysłowy. Wdrożenie technologii fotowoltaicznych w przedsiębiorstwach umożliwia efektywnie wykorzystywać wytworzoną energię elektryczną poprzez autokonsumpcję – czyli zużywanie wytwarzanej energii na własne potrzeby. Wykorzystanie także systemów magazynowania energii pozwala na osiągnięcie stanu, w którym energia wyprodukowana przez instalację fotowoltaiczną jest całkowicie wykorzystywana na miejscu, wewnątrz samej firmy.
Zasady rozliczania nadwyżkowej energii – czyli energii, która nie zostaje zużyta na miejscu – sÄ… identyczne dla firm, jak i dla indywidualnych odbiorców, o ile moc instalacji nie przekracza 150 kWp (wczeÅ›niej byÅ‚a to 50 kWp, zgodnie z lipcowÄ… nowelizacjÄ… ustawy o OZE). PrzedsiÄ™biorstwa wyposażone w mikroinstalacje o takiej mocy sprzedajÄ… energiÄ™ do sieci po Å›redniej cenie sprzedaży energii z danego miesiÄ…ca, zgodnie z danymi z Towarowej GieÅ‚dy Energii. PoczÄ…wszy od 1 lipca 2024 roku, energia bÄ™dzie sprzedawana po Å›redniej cenie z danej godziny. W przypadku instalacji o mocy przekraczajÄ…cej 150 kWp, nadwyżki energii sÄ… sprzedawane po cenach ustalanych kwartalnie przez UrzÄ…d Regulacji Energetyki (URE) lub mogÄ… być objÄ™te aukcjami Odnawialnych ŹródeÅ‚ Energii (OZE) (do 31.12.2027 roku) oraz umowami typu Power Purchase Agreement (PPA).Â
Dla instalacji o mocy przekraczającej 1 MW konieczne jest uzyskanie koncesji, która umożliwia sprzedaż energii elektrycznej według ustalonych warunków. Jednak dla instalacji o mocy powyżej 500 kWp, nadal wymagany jest wpis do rejestru prowadzonego przez URE.
Przedsiębiorstwa, które nie są tzw. prosumentami, mają obowiązek prowadzenia dokumentacji dotyczącej energii wytworzonej z OZE oraz energii wprowadzonej do sieci dystrybucji. Dodatkowo, co pół roku zobowiązane są do przesyłania sprawozdań do Urzędu Regulacji Energetyki (URE).