Głównym zamierzeniem zawartej w unijnej dyrektywie RED II jest podniesienie udziału energii pozyskiwanej z odnawialnych źródeł w ogólnym zużyciu energetycznym do roku 2030, aż do poziomu 32%. W ten sposób dyrektywa dąży do promowania rozwoju technologii służących wydobyciu energii wiatrowej, słonecznej, geotermalnej, a także do produkcji biogazu i biomasy.
Takie podejście wpisuje się również w wysiłki zmierzające do redukcji emisji gazów cieplarnianych, poprzez zachęcanie do większego wykorzystania źródeł odnawialnych w sektorach obejmujących ciepło, chłodnictwo oraz transport.
Do tej pory, gdy mówiliśmy o mikroinstalacjach fotowoltaicznych, ograniczaliśmy je do maksymalnej mocy 50 kWp. Jednak teraz ta granica zostaje znacznie podniesiona, aż do 150 kWp. W praktyce oznacza to, że nie będzie już konieczne uzyskanie pozwolenia na budowę takich instalacji fotowoltaicznych, jeżeli ich moc mieści się w nowym, wyższym limicie.
Kolejna istotna zmiana, która jednak zostanie wdrożona dopiero 1 stycznia 2026 roku, dotyczy modelu, który jest niezwykle ważny zwłaszcza w kontekście magazynowania energii. Warto zaznaczyć tę zmianę, nawet jeśli już dziś mówimy o inwestycjach. Model ten jest już obecny w innych państwach zachodnich, między innymi w Niemczech. Opiera się na możliwości prosumentów sprzedaży i wymiany energii między sobą.
Zgodnie z postanowieniami nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, hybrydowe instalacje będą zobowiązane do współpracy z magazynami energii. To potwierdza nasze wcześniejsze przypuszczenia, wynikające z obserwacji trendów na rynku. Kwestia nadmiernego obciążenia sieci jest na tyle istotna, że takie rozwiązanie staje się bardziej opłacalne niż inwestycje w rozbudowę lub modyfikację sieci. Wykorzystywanie magazynów energii jawi się jako kluczowa przyszłość branży energetycznej.
Pojęcie “prosumenta lokatorskiego” nie jest nowością, jednak w skrócie, wprowadza się pewne udogodnienia dla indywidualnych prosumentów/lokatorów, mające na celu przyniesienie korzyści w postaci obniżenia rachunków za energię poprzez wykorzystanie instalacji fotowoltaicznych w budynkach wielorodzinnych.
Kolejne zmiany stanowią kolejny etap odpowiedzi na obserwowany trend na rynku energii, który skupia się na decentralizacji krajowego sektora energetycznego. Wspomina się tu szczególnie o koncepcji klastrów energetycznych w odniesieniu do źródeł energii odnawialnej, takich jak farmy fotowoltaiczne.
Nowe przepisy dążą do systemowego wsparcia takich inicjatyw. W skład tych przepisów wchodzą m.in. propozycje zwolnienia klastrów z różnych opłat (jak opłata za korzystanie z odnawialnych źródeł energii, opłata za kogenerację, akcyza itp.), a także redukcja obciążeń związanych z wymogami dotyczącymi certyfikatów pochodzenia energii oraz efektywności energetycznej.