Jak radzić sobie ze zbyt wysokim napięciem w sieci?
Najtańszym i zarazem najłatwiejszym sposobem na obniżenie napięcia jest odpowiednia konfiguracja inwertera.
Wiele inwerterów ma funkcję regulacji napięcia (Q(U) oraz P(U)), która pozwala na zmniejszenie mocy generowanej przez instalację fotowoltaiczną po przekroczeniu pewnego poziomu napięcia, np. 250 V. Dzięki temu rozwiązaniu, napięcie nie osiąga granicy 253 V i instalacja nadal działa. Chociaż moc generowana przez system jest nieco mniejsza, niż w pełnej wydajności, to jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż ciągłe wyłączanie i włączanie całej instalacji.
Magazyny energii
O ile generacja prądu podwyższa napięcie w sieci, to odbiór prądu napięcie obniża. Zatem prostym sposobem na obniżenie napięcia w sieci jest zwiększenie zużycia w najbardziej słonecznych godzinach. Świetnie nadają się do tego akumulatory do fotowoltaiki. Mogą zmagazynować zieloną energię wytworzoną w dzień i zasilić Twój dom wieczorem. Z obowiązującym obecnie wysokim dofinansowaniem jest to atrakcyjna opcja.
Pompa ciepła c.w.u.
Zamiast magazynować prąd, można rozważyć magazynowanie ciepła jako alternatywne rozwiązanie. Jednym z takich rozwiązań jest pompa ciepła c.w.u., która wykorzystuje ciepło z otaczającego powietrza do podgrzewania wody w dużym zasobniku. To urządzenie głównie działa efektywnie w okresie letnim. Możesz zaprogramować pompę ciepła tak, aby włączała się w środku dnia, co znacząco zwiększy pobór prądu w godzinach, gdy napięcie jest najwyższe. Dobrze dobrany zasobnik c.w.u. będzie w stanie utrzymać ciepłą wodę do wieczora lub dłużej. Oczywiście, zamiast pompy ciepła do c.w.u., można również wykorzystać standardowy bojler jako magazyn ciepła.
Na tej stronie używamy plików cookies i podobnych funkcji do przetwarzania informacji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę naszą Politykę Prywatności.